Kvadkoptéra „Dron Hornet“ – první dojmy

Tak už jsem to nevydržel a vstoupil do „světa pilotů“. Koupil jsem si svou první kvadrukoptéru. Vybíral jsem celé 3 večery a nakonec jsem v cenové relaci 2 – 5 kKč zvolil „Dron Hornet“. Všechny probírané koptéry můžete nalézt zde v přehledné tabulce i s parametry.

Obsah balení

Zakoupil jsem ji na rckane.cz, ale ještě před finálním výběrem sem měl dva favority. Horneta za 3k7Kč a ještě Rayline taktéž za 3k7Kč ale s lepší baterkou a s hutným vnějším krytem motorů. Nakonec jsem se rozhodl, že zkusím pomoc u prodejce, tak jsem jim napsal dlouhý mail s otázkami. Kupodivu mi zavolali a otázky zodpověděli, takže jsem nakonec zvolil Horneta pravděpodobně kvůli krytu. Dokoupil jsem si k němu i baterku 1.6mAh ať si trochu zalítám!

Čeho jsem si ale na první pohled nevšiml, protože na přeexponovaných obrázcích na rckane to nejde vidět. Jeho tělo není plastové, jak jsem myslel, že je zvykem, ale je z EPP (Expanded Polypropylene). Sic to na stránkách uvádí, vyděsilo mě to. Tak jsem rozblaoval dál.

IMG_20160520_105441

Všiměte si oblouků nahoře a dole, po vyndání tvoří vyšší nožky dronu.

IMG_20160520_105252

Krabice – mega

Dron zhora, přichycen drátkem

IMG_20160520_105948

Celý obsah balení

Po rozbalení jsem nenalezl plastové ochranné kryty na motory. Mírně mě to rozladilo a podívajíc se na rckaně jsem viděl že se prodávají za 300Kč. V popisu vybavení dronu jsem je samozřejmě nenašel a proklínal jsem se, že jsem si ho nepřečetl pozorněji a že tak nesmyslně vydělávají na prodeji nekompletní sady. Večer jsem si všiml že v obalu ještě zbyl záručák na kterém byla připsána omluva s ujištěním, že kryty pošlou jakmile budou skladem. To mě trochu uklidnilo. Kryty dorazili o 6 dní později a konečně jsem mohl létat.

Celý obsah balení:

 • Dron hornet se 4 vrtulemi a antivibračním můstkem
 • RC ovladač 2.4GHz prý až na 400m (nutno dokoupit 4 AA baterie)
 • 4 náhradní vrtule
 • pomalá nabíječka na 2S baterie s balancerem včetně zásuvkového adaptéru
 • 2GB micro sd karta s usb čtečkou
 • kamerka 1280×720 s dálkovým spouštěním
 • 2 oblouky jakožto nožky
 • 4 ochranné krytky na motory
 • 800mAh 2S LiPol baterie = základní
 • 1600mAh 2S LiPol baterie = dokoupená

Létání

Jelikož jsem začátečníkem a zkoušel jsem zatím létat pouze s menší, ale super kvadkoptérou Syma X5, byl jsem překvapen jak obstojně stojí i ve stálém vánku. Aby taky ne když je taky oproti Symě (35cm) o dost větší (50cm) a také vrtule má větší (20cm).

Pokud se přepnu do Módu 4 (100%) dron je brutálně rychlý (píšou až 60km/h) a reaguje okamžitě i na velké vzdálenosti (100m víc jsem zatím nezkoušel). Náklon při pohybu je až 45° (pokud si to vybavuju správně).

Čas letu mě taky příjemně překvapil, jelikož byl prakticky takový jak ho referovali na rckaně. S menší baterií (800mAh) okolo 5 minut, a s větší (1600mAh) do 15minut. Zatím to zcela pokrývá mé letové schopnosti.

Ovladač

Příjemný na držení, displeji nejde vypnout podsvícení, ale co už, prý má vydržet až 10h provozu.. uvidíme.

Pády

EPP se jak jsem se dočetl využívá v leteckých modelech hojně, zejména tedy u letadel. Má mnohem lepší vlastnosti než obyčejný nebo zateplovací polystyren tzn nedrolí se a je ohebnější. Nevím jak je na tom co do pružnosti oproti plastům, to ukáže až čas, ale pravděpodobně je lehčí, ale to zase závisí na volbě plastové konstrukce.

Zatím jsem prakticky nespadl, takže pohoda.

Vibrace

Objevili se u mě vibrace, ještě jsem nenalezl příčinu. Vypadá to, že se projeví až po chvíli létání, tak přemýšlím zda to není zahřátím motorů

Motory

Hornet je vybaven 4 DC motory. Na káněti je upozornění, že prý dlouho nevydrží. Takže až odejdou tak začnu přemýšlet o náhradě asi nějakými BLDCčky. Motory se při letu celkem zahřívají, ale to je asi u DC motorů normální.

Záznam videa

PICT0045

Jedna z prvních fotek, foceno za slunečného dne.

Kamera trpí mírným rolling shutter efektem, ale jinak má obraz celkem pěkný. Je umístěna tak že jí ve výhledu nic nebrání a její optická osa může mířit rovně nebo se může sklopit až o 45° dolů. Je umístěna na nástavci se silikonovými tlumiči. Těžko říct jak moc to pomáhá.

Video možná připojím později.

Fotografie a videa se ukládají na SD kartu. Pokud k modelu není připojena baterie, čas se resetuje, takže jsou záznamy pouze číslovány. Proto je dobré je po pořízení o tagovat správným časem.

Kde létat?

No a kde v Brně můžete létat? To se dovíte v odborném článku mého kolegy zde (Právní aspekty provozu bezpilotních letadel – dronů). Anebo v mém polopatickém článku.

Nejdůležitější je ověřit do jakého letového pásma spadáte např na této mapě, ale pro pochopení si prosím přečtěte více.

Příspěvek byl publikován v rubrice quad, rc se štítky , , a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u “Kvadkoptéra „Dron Hornet“ – první dojmy

 1. koupil jsem tentýž dron u rc káně jen pár dní před vámi. s jeho letovými vlastnostmi i schopnostmi jsem spokojen, ba nadšen.
  i já jsem před tím létal symou x5c a také x11c. důvodem k přechodu na tento dron byl zejména větší dolet dronu /rsp. schopnost ovlivňovat let dronu na větší vzdálenost/ kdy se nemusím bát, že mi uletí a možnost nastavení polohy objektivu kamery. kameru lze dokonce nasadit obráceně a při letu vpřed natáčí směrem k vám.
  u videa mám ovšem silný „rolling shutter“ – tzv. jello efekt. na ten jsem byl v jisté míře zvyklý vždy, zde se však jeví jako příšerný :
  https://www.youtube.com/watch?v=TlmFFRTd5ic
  zkoušel jsem softwarovou stabilizaci i instalaci jakéhosi nd filtru /celkem pěknou předsádku ze skla brýlí proti slunci jsem vyrobil/ ale nic nepomáhá. když jsem začínal létat bylo to v podvečer a jello jsem nepozoroval. on ostatně vzniká za silného osvětlení a je to důsledek několika faktorů. zejména cmos snímačem a vibracemi. již jsem vyměnil vrtule, ale ani to nepomáhá.
  co vy na to ?
  martin přibyl

 2. Dobrý deň chcel by som sa vás opýtať, vo vašej recenzii píšete že ste ho kúpil za 3700kc ale na tej stránke kde ste ho kupovali stoji teraz vyše 6000 kc ako je to možné?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *